Grupa VI

Zamierzenia opiekuńczo- wychowawczo-dydaktyczne

na miesiąc czerwiec 2018

Temat kompleksowy: DZIEŃ DZIECKA

• Rozmawiam na temat praw dziecka.

• Dowiaduję się, że istnieje organizacja, która się nimi zajmuje (UNICEF) i która stworzyła Konwencję Praw Dziecka.

• Dowiaduję się także, kim jest Rzecznik Praw Dziecka.

• Maluję krainę szczęśliwych dzieci.

• Zastanawiam się, w czym są podobne i czym różnią się dzieci z różnych krajów.

• Wymieniam nasze sposoby na nudę, a także rozmawiam na temat tego, kogo możemy nazwać przyjacielem i dlaczego warto mieć przyjaciół.

• W związku z Dniem Dziecka biorę udział w licznych grach, konkursach i zabawach.

• Ćwiczę przeliczanie w zakresie 10.

• Dokładam i odkładam elementy tak, by była ich podana liczba.

• Poznaję literę „h” jak hamak, „H” jak Helena.

• Uczę się wysłuchiwać głoskę „h” na początku i w środku podawanych wyrazów.

• Czytam wyrazy z poznanych liter: O, A, L, M, E, T, D, I, K, U, P, Y, B, N, S, R, G, C, J, W, F, Ł, Z, H.

Temat kompleksowy: WAKACJE TUŻ-TUŻ …

• Rozmawiam na temat wakacji, biwaków i różnych typów krajobrazów.

• Dowiaduję się, czym wyróżnia się krajobraz górski i jakie są jego charakterystyczne elementy (gwara, góral, hala, oscypek, kozica, świstak, niedźwiedź brunatny).

• Zbieram informacje na temat cech krajobrazu nadmorskiego.

• Zastanawiam się m.in. nad tym dlaczego morze jest niebezpieczne i kto na plaży dba o nasze bezpieczeństwo. Rozwiązuję zagadki dotyczące plaży.

• Rozmawiam także na temat rzeki, tego, jaka jest woda w rzece i kto w niej mieszka, a także tego, jak należy zachowywać się w pobliżu ogniska.

• Zastanawiam się, co należy ze sobą zabrać, jadąc na biwak i co można na nim robić.

• Doskonalę umiejętność przeliczania w zakresie 10.

• Podczas zabaw matematycznych dokładam, odkładam, klasyfikuję, przeliczam i stopniuję wielkość w zakresie 10.

• Podejmuję próby czytania globalnego wybranych wyrazów.

Temat kompleksowy: KOLORY LATA

• Rozmawiam o kolorach, dowiaduję się, które z nich to kolory podstawowe (czerwony, niebieski, żółty).

• Zastanawiam się, jakie elementy z naszego otoczenia są w tych kolorach, poznaję też ich różne odcienie.

• Eksperymentuję z kolorami podstawowymi, udało mi się stworzyć kolory pochodne (pomarańczowy, zielony, fioletowy).

• Mieszam farby w różnych barwach i wykonuję rozmaite prace plastyczne.

• Rozmawiam na temat tęczy i jej kolorów.

• Zastanawiam się, o jakiej porze roku możemy ją najczęściej zaobserwować na niebie i z czym kojarzą się kolory występujące w tęczy.

• Doskonalę umiejętność przeliczania w zakresie 10.

• Podczas zabaw matematycznych dokładam, odkładam, przeliczam elementy w zakresie 10 i klasyfikuję elementy według 3 cech.

• Czytam proste zdania.

Temat kompleksowy: DO SZKOŁY!

• Rozmawiam o lecie i wakacjach.

• Zastanawiam się, po czym można poznać lato i jak bezpiecznie spędzić wakacje, czyli jak należy zachowywać się, gdy jesteśmy nad morzem, jeziorem, rzeką, stawem, w górach lub w dużym mieście.

• Opracowałem Kodeks bezpiecznych wakacji.

• Rozmawiam o tym, gdzie planuję wyjechać na wakacje i co mi się z nimi kojarzy.

• W tym tygodniu żegnam się z przedszkolem.

• Sumuję, co mi się najbardziej i najmniej podobało w przedszkolu.

• Wybieram się na wycieczkę do szkoły.

• Biorę udział w licznych zabawach dydaktycznych, muzycznych i ruchowych.